Wulkan, czyli nasze domowe laboratorium

Jestem zwolenniczką zabaw kreatywnych i poświęcania dzieciom jak największej ilości czasu wolnego. Alternatywą dla gier na tablecie niech będzie czasem gra planszowa, albo…domowy eksperyment. Wiecie już na pewno, że lubię niestandardowe metody nauki. Nie znoszę zakuwania na pamięć wiedzy książkowej, która z naszej głowy ulatuje szybciej niż się tam dostaje. Lubię za to zabawy, które czegoś uczą i na długo zostają w pamięci. Wraz z Arbuziakiem postanowiliśmy zrobić domowy wulkan z wylewającą się z niego lawą. Był zachwycony!

Uwaga! Zakupcie większą ilość octu i sody, bo dzieci nie dadzą Wam spokoju- my powtarzaliśmy ten eksperyment kilkanaście razy, bo tak się spodobał Marcinkowi. Na pewno możecie kupić takie gotowe zestawy do wykonania wulkanu ze zrobionym już modelem, ale cała zabawa tkwi w zrobieniu wszystkiego samemu od początku, dlatego polecam Wam nasz sposób.

Jego wykonanie jest dziecinnie proste. Będziemy potrzebować:

  • pół szklanki octu 10%
  • odrobinę płynu do naczyń
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • plastelinę
  • farbkę w kolorze czerwonym

Ocet z płynem do naczyń mieszamy ze sobą i dodajemy odrobinę farbki, aby nasza mikstura miała kolor lawy. Z plasteliny formujemy wulkan, przyklejamy go np. do talerzyka tak aby był szczelny i nic z niego nie wyciekało. Wlewamy naszą czerwoną miksturę i dodajemy sodę. W wyniku reakcji chemicznej wulkan zacznie „kipieć” i wyrzucać na zewnątrz spienioną czerwoną lawę! Spróbujcie, naprawdę fajna zabawa!

Jeśli chcecie zobaczyć jak krok po kroku zrobić wulkan zapraszamy na nasz kanał You Tube-tam Arbuziak (choć trochę skrepowany swoim filmowym debiutem 😉 ) wytłumaczy i pokaże Wam co i jak. Tu macie link TU Koniecznie dajcie znać czy Wam się podobało!

IMG_4915.JPG

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s