Oswoić strach, czyli pierwsza wizyta stomatologiczna

Czy pamiętacie czasy kiedy będąc dziećmi czekaliście z przysłowiową „duszą na ramieniu” w kolejce do stomatologa? Wizja borowania, świdrowania, a nie daj Boże wyrywania jawiła się niczym największy koszmar? Na szczęście teraz jest inaczej. Gabinety stomatologiczne (np. ten) przygotowane są pod każdym względem, aby przyjąć małych pacjentów w atmosferze dalekiej od naszych wspomnień. Niedawno czyszcząc ząbki starszego Arbuziaka zauważyłam na jednym z nich niewielkie przebarwienie. Od razu umówiłam się na wizytę do znajomej Pani doktor. Była to pierwsza wizyta Marcinka. Muszę przyznać, że zniósł ją bardzo dzielnie, ale jeśli Wasze dziecko boi się podobnych doświadczeń opiszę w kilku punktach jak pokonać jego strach.

  • Wyszłam z założenia, że boimy się najbardziej tego co nie znane, dlatego opowiedziałam Arbuziakowi na czym ta wizyta będzie polegać, jak wygląda praca lekarza stomatologa. Odpowiedziałam na setki pytań. Pomogłam sobie przy tym jednym z wielu filmików dostępnych w internecie. Nie okłamywałam go w niczym, ale mówiłam do niego językiem dziecka, np. powiedziałam, że „Pani doktor ma specjalne wiertełko, które bzyczy jak pszczółka i trochę łaskocze”. Po takim rozeznaniu gruntu Arbuziak poszedł na wizytę i w ogóle już się nie bał. Powiedział nawet, że się cieszy bo chce mieć piękny uśmiech i zdrowe ząbki, jak pani w reklamie 😉
  • Istnieją specjalne wizyty adaptacyjne, z których warto skorzystać, jeśli widzimy, że nasze dziecko nadal się boi. Na takich wizytach pokazuje się dziecku urządzenia, to jak działają, ale nie przeprowadza żadnych zabiegów. Taka wizyta ma jedynie charakter zapoznawczy.
  • Skorzystajcie z usług sprawdzonego stomatologa, nie eksperymentujcie na dziecku. Najlepiej wybierzcie specjalistę u którego sami już byliście i jesteście zadowoleni.
  • Sami bądźcie zrelaksowani, jeśli będzie inaczej dziecko szybko wyczuje Wasze zdenerwowanie, które udzieli się również i jemu.
  • Jeśli czekają Was poważniejsze zabiegi, lub Wasze dziecko szczególnie się boi skorzystajcie z sedacji wziewnej, która ma na celu zniesienie bólu i opanowanie lęku. Podczas niej świadomość pacjenta jest ograniczona, ale może on współpracować.

Podczas wizyty bardzo miła Pani doktor każdą czynność poprzedzała obszernym wyjaśnieniem Arbuziakowi, na czym będzie ona polegać. Cierpliwie odpowiadała na jego pytania, nieustannie chwaliła i wszystko co robiła zamieniała w zabawę- łaskotała ząbki, ”plastelinką” zaklejała dziurkę, świeciła laserem niczym bohaterzy Gwiezdnych Wojen… Na koniec pogratulowała mu odwagi i wręczyła dyplom. Wszystko to sprawiło, że Marcinek potraktował to jak ciekawą przygodę, czego i każdemu dziecku życzę!

koszulka: Next

Czapka: Cool Club

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s